Funkcjonalne czujniki ruchu i zmierzchu

Posted by     cze 27, 2018     Home    0 Komentarze
Funkcjonalne czujniki ruchu i zmierzchu

Czujniki ruchu i zmierzchu to bardzo funkcjonalne i praktyczne urządzenia, mające zastosowanie przede wszystkim w instalacjach oświetleniowych oraz alarmowych. Ich stosowanie niesie za sobą wiele korzyści. Co to są za korzyści? Dlaczego warto je stosować? Na czym polega ich działanie? Gdzie można je zamontować? Gdzie je kupić? Jak dobrać odpowiednie czujniki ruchu i zmierzchu?

Co to jest czujnik ruchu?

Czujnik ruchu (nazywany też detektorem ruchu) to nic innego jak urządzenie, które służy do wykrywania ruchu na danym obszarze. Wykrycie ruchu powoduje włączenie innego urządzenia, na przykład lampy.

Detektory ruchu można podzielić ze względu na sposób ich działania, to jest:

  • pasywne (PIR),
  • aktywne (MW).

Czujniki pasywne to urządzenia na podczerwień, które wykrywają ruch na podstawie różnic temperatur w pomieszczeniu. Reagują na zmiany temperatury, powstałe na przykład na skutek pojawienia się człowieka czy zwierzęcia. W jaki sposób? Ludzkie ciało wytwarza ciepło (fale podczerwone), które jest wykrywane przez czujnik.

Detektory aktywne działają natomiast w oparciu o wykorzystanie fal elektromagnetycznych (mikrofal) lub ultradźwięków, za pomocą których wykrywają poruszające się obiekty.

Na rynku dostępne są także detektory dualne, które łączą w sobie działanie pasywnych i aktywnych. Ich działanie polega na tym, że uruchamiają system alarmowy czy oświetlenie dopiero wówczas, kiedy ruch zostanie wykryty przez obie czujki (pasywną oraz aktywną). Największym atutem urządzeń dualnych jest to, że ograniczają występowanie fałszywych alarmów.

Co to jest czujnik zmierzchu?

Czujnik zmierzchu (zmierzchowy) to urządzenie, którego zadaniem jest załączanie lub wyłączanie innego urządzenia lub instalacji - na przykład oświetlenia - na podstawie zmian światła naturalnego (słonecznego). Oświetlenie jest uruchamiane po zapadnięciu zmroku i wyłączane, gdy na dworze zrobi się jasno.

Czujnik ruchu - bezpieczeństwo i wygoda użytkowników pomieszczenia

Czujniki zmierzchu i ruchu to urządzenia, które pozwalają na efektywne zarządzanie energią elektryczną, ale nie tylko. Ich stosowanie poprawia również bezpieczeństwo poruszania się po danym obiekcie, na przykład domu. Dzięki detektorowi ruchu, idąc na przykład na strych, nie trzeba szukać w ciemności włącznika światła. Oświetlenie włączy się samo, a Ty nie będziesz musiał się obawiać, że spadniesz ze schodów. Brak konieczności szukania włącznika po ciemku to także wygoda i większy komfort użytkowania pomieszczenia.

Czujniki ruchu wykorzystywane są również w systemach alarmowych, których zadaniem jest odstraszanie intruzów. Kiedy złodziej zbliży się na przykład do naszego domu, detektor wykrywa ruch intruza, po czym następuje włączenie oświetlenia. Uruchomienie światła ma zasugerować złodziejowi, że ktoś znajduje się w budynku.

Czujnik zmierzchu i ruchu - efektywne zarządzanie energią

Jak już zostało wspomniane, stosowanie czujników ruchu i zmierzchowych umożliwia efektywne zarządzanie energią elektryczną. Efektywne, czyli ekologiczne i ekonomiczne. Dzięki nim lampy będą się świecić tylko wtedy, kiedy są rzeczywiście potrzebne. Świetnym przykładem są klatki schodowe w blokach. Powszechnym rozwiązaniem stosowanym przez zarządców budynków mieszkalnych jest właśnie oświetlenie wykorzystujące czujniki ruchu. Lampy są włączone tylko wtedy, kiedy zostanie wykryty ruch na klatce schodowej. To bardzo rozsądne rozwiązanie, które pozwala w znacznym stopniu obniżyć rachunki za prąd. Po co oświetlenie ma być włączone przez całą dobę, skoro tak naprawdę jest potrzebne łącznie w ciągu doby może przez godzinę?

Gdzie kupić detektory ruchu i zmierzchu?

Osobom zainteresowanym zakupem czujnika ruchu bądź zmierzchu proponujemy rozejrzeć się po ofertach sklepów internetowych. Najlepiej wybrać taki sklep, który specjalizuje się w sprzedaży tego typu urządzeń, i którego klienci mogą liczyć na fachowe doradztwo ze strony jego pracowników. To bardzo ważne zwłaszcza wtedy, kiedy nie znamy się na tego typu urządzeniach. Jakiego producenta czujniki zmierzchu i ruchu wybrać? Który model zastosować? Czy dane urządzenie sprawdzi się w moim budynku? Czym się kierować, wybierając detektory ruchu i zmierzchowe? Czy wyłącznie ceną, czy to, ile kosztują, nie powinno być najważniejszym kryterium? Odpowiedzi na wszystkie te pytania możemy uzyskać, jeśli skorzystamy z oferty profesjonalnego sklepu online.

Komentarze

Zaloguj się lub zarejestruj aby dodawać komentarze