Jak dobrać najlepszy termostat pokojowy?

Posted by     maj 29, 2018     Home    0 Komentarze
Jak dobrać najlepszy termostat pokojowy?

Termostat pokojowy to praktyczne urządzenie, dzięki któremu możemy kontrolować poziom temperatury w pomieszczeniach, na przykład w domu. Na rynku dostępnych jest wiele tego typu urządzeń, różniących się wyglądem, sposobem montażu, oferowanymi funkcjami oraz oczywiście ceną. Także w obrębie jednego producenta wybór urządzeń jest bardzo duży. Jak zatem wybrać ten najlepszy? Na co zwracać uwagę przy zakupie? Jak dobrać najlepszy termostat pokojowy?

Co to jest termostat pokojowy?

Jak dobrać najlepszy termostat pokojowy?

Pisząc najprościej, termostaty pokojowe to urządzenia, które umożliwiają sterowanie poziomem temperatury w pomieszczeniach. Dzięki nim domownicy, czy też użytkownicy innych pomieszczeń, mogą ustawić odpowiednią dla siebie temperaturę w domu. Termostat pokojowy służy więc do sterowania instalacją centralnego ogrzewania - kotłami lub piecami.

Zalety stosowania termostatu pokojowego

Wiemy już do czego służy termostat pokojowy. Ale czy warto w ogóle go kupić i zamontować w swoim domu? Jeśli chcesz mieć możliwość precyzyjnego dostosowania temperatury w domu do swoich preferencji oraz chciałbyś obniżyć rachunki za ogrzewanie to odpowiedź jest tylko jedna i brzmi następująco - tak.

Największe korzyści ze stosowania termostatów pokojowych to:

 • większy komfort cieplny domowników,
 • niższe rachunki za ogrzewanie.

Możliwość ustawienia w domu dokładnie takiej temperatury, w jakiej czujemy się najlepiej, ma niewątpliwy wpływ na zwiększenie komfortu domowników. To oczywiste, że nikt z nas nie lubi, jak w domu jest za gorąco lub zimno. Zbyt wysoka lub niska temperatura negatywnie wpływa na nasze funkcjonowanie - pracujemy wolniej, nic nam się nie chce. Możliwość sterowania urządzeniami grzewczymi i temperaturą sprawia, że problem ten znika. Dzięki temu będziemy się czuć w naszym domu tak, jak powinniśmy, czyli komfortowo.

Druga sprawa to oszczędności, jakie można dzięki temu poczynić. Dzięki możliwości sterowania temperaturą unikniemy sytuacji, kiedy w ogrzewanym domu będzie nam za gorąco. Jeśli tak jest, oznacza to, że działanie urządzeń grzewczych jest niedostosowane do naszych potrzeb i wytrzarzane jest więcej ciepła niż w rzeczywistości potrzebujemy. Niepotrzebnie zużywamy energię, a w związku z tym niepotrzebnie płacimy wyższe rachunki za ogrzewanie. Dzięki termostatowi pokojowemu będziemy płacić tylko za energię, którą rzeczywiście potrzebujemy.

Jak dobrać najlepszy termostat pokojowy?

Jaki termostat pokojowy wybrać? Sterowanie przy pomocy wyświetlacza, pokrętła lub przycisków

Jednym z kryteriów wyboru najlepszego termostatu pokojowego jest sposób sterowania urządzeniem. Tego typu urządzenia mogą posiadać:

 • wyświetlacz,
 • pokrętła,
 • przyciski.

Najwygodniejszym rozwiązaniem jest ekran dotykowy. Co prawda wyposażone w nie urządzenia są droższe niż te z pokrętłami, ale też komfort ich użytkowania jest zdecydowanie większy.

Sposób montażu termostatu pokojowego

Istotnym kryterium jest również sposób montażu urządzenia. Na rynku dostępne są termostaty pokojowe:

 • przewodowe,
 • bezprzewodowe.

Pod tym względem wygodniejszym rozwiązaniem jest termostat bezprzewodowy, ponieważ nie wymaga on wykonania podtynkowej instalacji przewodów. Urządzenie takie wykorzystuje do działania odbiornik oraz nadajnik.

Na rynku dostępne są również termostaty pokojowe:

 • naścienne,
 • wolnostojące.

Bardzo bogaty wybór termostatów pokojowych naściennych znajduje się w ofercie firmy Finder. Ich dużym atutem jest to, że można je zamontować praktycznie w dowolnym miejscu na ścianie, tak aby korzystanie z nich było jak najwygodniejsze, na przykład na korytarzu czy przy wejściu do salonu, czyli pomieszczenia, w którym zazwyczaj najdłużej przebywamy.

Jak dobrać najlepszy termostat pokojowy?

Temperatura pracy termostatów pokojowych

Kolejnym parametrem, na który powinniśmy zwrócić uwagę, jest zakres temperatur, jaki możemy ustawić. Wspomniane wcześniej termostaty pokojowe Finder posiadają zakres od +5°C do +37°C. Dzięki temu przy ich pomocy można nie tylko ogrzewać mieszkanie, ale także obniżać temperaturę powietrza.

W tym kontekście warto wspomnieć również o tym, że termostaty mogą być:

 • programowalne,
 • nieprogramowalne.

Co to oznacza? Urządzenia programowalne umożliwiają wybranie dowolnej, dokładnie sprecyzowanej temperatury. W przypadku nieprogramowalnych można natomiast ustawić tylko określony przedział temperatur.

Termostaty naścienne Finder - bogaty wybór opcji dodatkowych

Kupując tego typu urządzenia warto również zwrócić uwagę na ich producenta. Nie powinniśmy kierować się wyłącznie ceną i decydować się na rozwiązanie, które będzie najtańsze. Wydaje się, że jednym z najlepszych rozwiązań dostępnych na rynku są termostaty naścienne Finder. Dlaczego? W ich przypadku mamy bowiem do czynienia z bardzo rozsądnym stosunkiem jakości do ceny. To nowoczesne urządzenia, które posiadają wiele opcji dodatkowych, takich jak na przykład:

 • ochrona przed zamarzaniem,
 • funkcja wykrywania zatrzymania pompy.

Kto pyta, nie błądzi

Na sam koniec mamy jeszcze jedną wskazówkę. Jeśli nie znamy się za bardzo na tego typu urządzeniach i nie wiemy co kupić, to rozejrzyjmy się po ofertach sklepów, które zapewniają swoim klientom pomoc w wyborze odpowiedniego produktu. Dzięki temu zaoszczędzimy czas oraz pieniądze, które moglibyśmy zmarnować na źle dobrane urządzenie.

Komentarze

Zaloguj się lub zarejestruj aby dodawać komentarze